Skip Navigation LinksAwards

​Florida Section Award Winners

  
  
  
2015Payne’s Prairie Sheetflow RestorationGainesville Branch
2014Port of Miami TunnelMiami-Dade Branch
2013Palmetto Improvement PlanMiami-Dade Branch
2012Marlins Ballpark StadiumMiami-Dade Branch
2011NASA Kennedy Launch Complex 39Cape Canaveral Branch
2010FDOT District 2 & RS&H: Bridge of Lions RehabilitationJacksonville Branch
2009I4/408 Interim Interchange ImprovementsEast Central Branch
2008Bonita Springs Utilities East Water Reclamation FacilitySouthwest Branch
2007Polk County North Central Landfill BioreactorRidge Branch
2006Memorial Hospital of MiramarBroward Branch
2005Alachua County LandfillGainesville Branch
2003Tampa Bay Water Desalination ProjectWest Coast Branch
2002Tampa Bay Water Desalination ProjectWest Coast Branch
2001South Florida Water Management DistrictPalm Beach Branch
  
  
2015Miami-Dade Branch
2014East Central Branch
2013West Coast Branch
2012Suncoast Branch
2011East Central Branch
2010Gainesville Branch
2010East Central Branch
2009East Central Branch
2008Southwest Branch
2006East Central Branch
2005East Central Branch
2004West Coast Branch
2003East Central Branch
2002East Central Branch
2001Palm Beach Branch
2000Suncoast Branch
  
  
  
2014Kathy CaldwellGainesville Branch
2007Roger JeffreyEast Central Branch
2005Wayne Echelberger
2002Tom SawyerWest Coast Branch
  
  
  
2015Kathleen Ruvarac, PESunCoast Branch
2015Julie Karleskint, PESunCoast Branch
2014Heath JenkinsPensacola Branch
2012Todd McLeodPalm Beach Branch
2010Dane HansonWest Coast Branch
2009Michael PhelpsRidge Branch
2007Fraser HoweEast Central Branch
2005Brett GoodmanGainesville Branch
2002Peter RogasWest Coast Branch
  
  
  
2015Amir Behzaden, PhDUniversity of Central Florida
2014Amir H. BehzadanUniversity of Central Florida
2013Amir H. BehzadanUniversity of Central Florida
2012Carol DiLaurenzio HaysUniversity of Miami
2009Fernando H. TinocoMiami-Dade Branch
2007Thomas SputoUniversity of Florida
  
  
  
2014Julia FelterUniversity of Central Florida
2013Jonathan McCarthyUniversity of Central Florida
2012Sharmeela R. KhemlaniUniversity of Florida
2011Michaela WalkerUniversity of Miami
2010Bryan PaulUniversity of Central Florida
2009Patrick KaimrajhMiami-Dade Branch
2008Rafiquel Islam ChowdhuryEast Central Branch
2007Taylor LochraneEast Central Branch
2006Jessica Malich
2005Jennifer WiewioraUniversity of Florida
2005Tinuade PenaFlorida Atlantic University
  
  
  
2013Subbu-Srikanth PathapatiRudolph Hering Medal
2013John SansaloneRudolph Hering Medal
2013Dr. Donald ResioInternational Coastal Engineering Award
2012Dr. Raymond IssaComputing in Civil Engineering Award
2012Sarah MatinYounger Member Group Certificate of Commendation
2010Dr. James HeaneyJulian Hinds Award
2010Robert G.  DeanDistinguished Member
  
  
  
2015Mark Van Hala, PEEast Central Branch
2014Steven LubinskiMiami-Dade Branch
2013Terri BaileyRidge Branch
2012William R. MaplesEast Central Branch
2011Thomas A. Grogan, Jr.Jacksonville Branch
2010Thomas CafferyEast Central Branch
2009Stephan J. NixJacksonville Branch
2008K. Ryan HarveyGainesville Branch
2007Jeff AreyJacksonville Branch
2006Andrew CummingsJacksonville Branch
2005Tim MadahanagopalEast Central Branch
2004Jim HortonJacksonville
2003Sax SaxenaRidge Branch
2002Steven GoldsteinMiami-Dade Branch
2001Gene BalterWest Coast Branch
2000Paul ThompsonGainesville Branch
  
  
  
2015Alice Bravo, PEMiami-Dade Branch
2014Jeffrey H. GreenfieldBroward Branch
2013Kenneth S. Todd, Jr.Palm Beach Branch
2012Jose AbreuMiami-Dade Branch
2011Jack MesojedecPalm Beach Branch
2010Jeffrey KivettPalm Beach Branch
2009Richard W. Earp IIEast Central Branch
2007Kenneth Ammon
2006Fariborz Zanganeh
2005Amy HarrisPalm Beach Branch
2003Loreen ChoateMiami-Dade Branch
2002Mehdi AshrafMiami-Dade Branch
  
  
  
2015Brett Manzie, PEJacksonville Branch
2014Josenrique CuetoMiami-Dade Branch
2013Trillian BaldassariEast Central Branch
2012Danni Hirsch JorgensonEast Central Branch
2011Jennifer WiewioraEast Central Branch
2010Catherine SoistmanEast Central Branch
2009Michelle J. EverettEast Central Branch
2008Brandon BoboEast Central Branch
2007Daniel ScheerTallahassee Branch
2006Crystal MarkleyJacksonville Branch
2005Loreen ChoateEast Central Branch
2003Jeff EarhartEast Central Branch
2002Seema JagtapEast Central Branch
2001Bryan Veith
2000Solange DaoEast Central Branch